Reklam

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Uzman çavuş olmak için KPSS şart mı? Gibi Soruların Cevabı Haberimizde.

Reklam

Uzman Çavuşluk Son Dönemlerde Çok Araştırılan ve Aşırı İlgi Gören Bir Askeri Rütbedir. Bu Yazımızda Uzman Çavuş Ne İş Yapar? Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Uzman erbaş eğitim süresi kaç ay? Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır? Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Hava Kuvvetleri Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Uzman çavuş başvurusu nasıl yapılır? Uzman çavuş olmak için KPSS şart mı? Uzman Çavuş Olmak İçin Şartlar Ve Gerekçeler Nelerdir? Uzman Çavuş Ne Kadar Maaş Alır? Uzman Çavuş Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?  Kaç Puan Alınması Gerekir? Gibi Soruları Haber Yapacağız.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir

Uzman Çavuş Ne Demek?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan kuvvet komutanlıklarında askerlik mesleğini profesyonel olarak icra eden kişidir. Uzman çavuşlar, ordu hiyerarşisinde erbaş statüsünde yer alır.

Uzman Çavuş Ne İş Yapar?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışır ve yurt güvenliğini sağlamak başta olmak üzere çeşitli görevlere sahiptir. Uzman çavuşların bulundukları kuvvet komutanlığı ya da sınıfına göre görev ve sorumlulukları değişiklik gösterip;

 • Subay ve astsubaylar ile erler arasındaki ilişkileri düzenlemek,
 • Muharebe görevlerini yerine getirmek,
 • Nişancı ya da sürücü olmak,
 • Düşman uçak, füze ve hava araçları ile mücadele etmek,
 • İletişimi sağlamak,
 • Nöbet hizmetlerini düzenlemek ve yerleşke güvenliğini sağlamak,
 • Araç bakım ve onarım hizmetlerine katılmak gibi görevleri vardır.

Uzman çavuş olmak için KPSS şart mı?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans mezunu adaylar (Mesleki nitelikli branşlara müracaat edecek ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans mezunu adaylar da dahil) KPSS puanı ile başvuru yapabileceklerdir. ÖSYM tarafından Yapılan ve hala geçerli olan KPSS93, KPSS94, KPSSP3 puan türlerinden alım yapılacağı bildiriliyor. Halen askerliğini yapmakta olanlar için ise KPSS şartı söz konusu olmayacak.

Reklam

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir ?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Uzman çavuş; uzman erbaşı ve uzman onbaşı olarak da ifade edilmektedir. Uzman çavuş olmak isteyen adaylar istenilen şartları karşıladığı takdirde sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik sınavına girmeleri gerekir. Tüm bu aşamalardan başarı elde eden adaylar, uzman çavuş eğitimi aldıktan sonra 37 yıl arasında göreve başlamak için gerekli sözleşmeyi imzalar ve bu mesleğe adım atabilir. Şartları;

 TC Vatandaşı Olmak
 Müracaat Tarihinde 26 Yaşından Gün Almamış Olmak
 Askerlik Hizmetinin 6’ncı ayı ile terhisini takip eden 3 yıl içerisinde başvuruyor olmak
 Ortaokul,lise,yüksekokul veya fakülte mezunu olmak. (Bazı alımlarda en az lise mezunu şartı aranmaktadır)
 Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce Subay,Astsubay,Uzman Jandarma,Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olması
 Taksirli suçlar haricinde,affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak,soruşturma altında veya yargılanıyor durumda olmamak.
 TSK manevi değerine gölge düşürücü,askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı,siyasi,yıkıcı,bölücü,ideolojik görüşü benimsememiş olmak.
 Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için bağlı oldukları Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak (100 puan üzerinden)
 Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeğeneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri Asker Hastanesinden Komando Uzman Erbaş Adayı seçilenler için “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar” , diğer sınıflar için ise “Sağlam,Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,
Boy ve kilo oranları tablosunda belirlenen değerler içerisinde uygun bulunmak. (Adayların en az 164 cm, en fazla 210 cm boyunda olmaları gerekmektedir)

Bu şartlara uygun olan her Türk Vatandaşı Uzman Erbaşlık Sınavına başvuru yapabilir. (Güncel ilanlar ve şartlar için ilgili kanun ve yönetmelikleride inceleyiniz)Uzman Erbaş olabilmek için yazılı sınav,fiziki kabiliyet,yeterlilik testi ve mülakat sürecini başarılı geçmek gerekmektedir. Uzman Çavuş Olabilmek için ilgili sınavların ardından ön sağlık muayenesi de yapılmaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Aşamalar

 • Yetenek Testi
 • Kişilik Testi
 • Sunum
 • Grup Mülakatı
 • Simülasyon

Uzman Erbaş Yazılı Sınavı Soruları Neler?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Uzman Erbaş olabilmek için yazılı sınavı geçmek şarttır. Soru sayıları değişiklik gösteren Uzman Erbaşlık Sınavı 50 Sorudan oluşabileceği gibi soru sayısı bazı alımlarda daha az ve daha fazla da olabilmektedir. Sınavda; Matematik, Türkçe, Dil Bilgisi, Temel Vatandaşlık Bilgisi, Milli Tarih, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları, Milli Coğrafya Konuları Yer Almaktadır. Uzman Çavuş veya Uzman Onbaşı olmak için bu sınavdan minimum 70 puan almaları gerekmektedir.

Reklam

Uzman Erbaş Olmak İçin Ön Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Yazılı sınavı başarılı tamamlayanlar sonrasında ön sağlık muayenesine alınmaktadırlar. Ön sağlık muayenesinde vücutlarında kesik, yara, yanık ve ameliyat izleri olmamasına dikkat edilmektedir. Yönelgede yazan diğer sağlık koşullarına uygun olmakta ve fiziki görünüşlerinde bir kusur bulunmaması gerekmektedir.

 

Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Uzman çavuş veya Uzman onbaşı olabilmek için ön sağlık muayenesinden başarılı olarak geçmiş olan adaylar bir sonraki aşama olan fiziki kabiliyet yeterlilik testine tabii olurlar. Fiziki kabiliyet testi diğer adıyla spor sınavıdır. 1500 m. Koşu, mekik ve şınav çekme gibi yeteneklere bakılan bu Sınavda, şoför sınıfında olacaklar için ise Psikoteknik Test Uygulaması yapılacak olup işitsel uyaranlara doğru tepki hızları ölçülür.

Uzman erbaş eğitim süresi kaç ay?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Uzman erbaşlar 2019 yılından itibaren 24 hafta (6 ay) süre ile (askerliğini yapan-yapmayan) Yenifoça, Kırkağaç, Safranbolu, Kastamonu ve Seferihisar’da yetiştirilmektedir.

Sözleşmeli er 3 yıl sonra uzman çavuş olabilir mi?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Sözleşmeli erlerin Uzman Çavuşluğa geçiş yapabilmeleri için en az 3 yıl görev yapmaları, 29 yaşını geçmemiş olmamaları ve 3 yılın sonunda Uzman Erbaş Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

 

Uzman çavuş başvurusu nasıl yapılır?

Sözleşmeli uzman erbaş alımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuruda bulunacak vatandaşlar, https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresine giderek, başvurularını yapabilecek.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kimler Uzman Çavuş Olamaz?

Uzman çavuş olma şartlarından bir ya da birkaçına sahip olmayan, askerliğe engel teşkil edecek bir sağlık sorunu bulunan ve terör örgütü gibi zararlı gruplar içinde yer alan kişiler uzman çavuş olamaz.

Reklam

 

Hava Kuvvetleri Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Hava kuvvetlerinde uzman çavuş olabilmek için genel olarak belirtilen uzman erbaş olabilme şartlarına sahip olmak gerekir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve erkek olmak
 • En az 20 en çok 27 yaşında olmak
 • En az lise ve dengi bir okuldan mezun olmak
 • Askerlik şartı olmamakla beraber askerliğini yapmakta olan kişilerin komutanları tarafından verilecek olan Nitelik Belgesi’nden en az 80 ve üzeri puan almış olmak
 • Askerlik hizmetini yapmış olanların başvuru tarihinden itibaren terhisinin üzerinden 5 yıl geçmemiş olması
 • Askerlik yaparken “Askerliğe elverişli değildir” raporu ile terhis edilmemiş olmak
 • Sınavlardan başarılı bir şekilde geçerek sağlık muayenesinden sonra “Uzman erbaş olur” raporu almak

Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, Jandarma’da uzman çavuş olabilmek için gerekli şartlar sağlanıyor ise uzman çavuş olmak için başvuru formu doldurmalısınız. Daha sonra sizi fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat sınavına alacaklardır. Bu iki sınavdan da başarılı bir şekilde geçerseniz jandarma uzman çavuş olabilirsiniz.

Sahil Güvenlik Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur Şartları Nelerdir, sorusuna cevap verdiğimiz diğer kolluklar gibi Sahil Güvenlikte uzman çavuş olabilmek için de yukarıdaki şartların hepsini sağlamanız gerekir. Daha sonra başvuru formunu doldurarak komutanlarınıza iletmelisiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra sahil güvenlik uzman çavuş olabilmek için eğitimlere başlarsınız. Bu eğitimlerde sahil güvenlik ile ilgili her şey, yüzme, su altında durma, düşman ile karşı karşıya gelince savunma gibi pek çok eğitim sizlere verilmektedir. Bu eğitimleri de tamamladıktan sonra uzman çavuş olmaya hak kazanırsınız.

Uzman Çavuş Ne Kadar Maaş Alıyor ? 

 • Bir uzman çavuş en düşük 3500 TL maaş alırken en yüksek 9000 TL maaş alabilir.

Askeri Personel Alımlarını Bizden Takip Edebilirsiniz.

  ASKERİ PERSONEL ALIMLARINA BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.     

 

POLİS NASIL OLUNUR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

 

Advertisement. Scroll to continue reading.
ASTSUBAY NASIL OLUNUR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

 

UZMAN ÇAVUŞ NASIL OLUNUR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

 

SÖZLEŞMELİ ER NASIL OLUNUR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.  

 

SAT KOMONDOSU NASIL OLUNUR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.  

 

 JÖH NASIL OLUNUR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

 

JÖAK NASIL OLUNUR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.  

 

PÖH NASIL OLUNU ? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 
bordobereli NASIL OLUNUR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.  
PMYO NEDİR  GİRMEK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR ? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.  
BEDELLİ ASKERLİK KAÇ TL OLDU? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.  

 

ASKERİ RÜTBELER NELERDİR? BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.  

***Kamu 7/24 Dikkatinize Sunar ***

                     WEB SİTEMİZDEKİ TÜM 
İŞ İLANLARINA BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
                    WEB SİTEMİDEKİ TÜM 
İŞKUR İŞ İLANLARINA BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 
                 WEB SİTEMİZDEKİ TÜM 
MEMUR ALIMLARINA BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 
                  WEB SİTEMİZDEKİ TÜM 
KAMU PERSONEL ALIMLARINA BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
                WEB SİTEMİZDEKİ TÜM 
ASKERİ PERSONEL ALIMLARINA BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ.    

İLAN İLE İLGİLİ SORMAK İSTEDİKLERİNİZ Mİ VAR…? YORUM ALANINA MERAK ETTİĞİNİZ KONULARI YAZIN. SİZLERE EN KISA SÜREDE SORULARINIZ İLE İLGİLİ DÖNÜŞ YAPILACAKTIR.

Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
*