Reklam

Üniversite Tercihleri Ne Zaman YKS Tercihleri

Üniversite tercihleri zamanı açıklandı. 2021 YKS tercihlerinin yapılacağı zaman öğrencileri yakından ilgilendiriyor. Birçok öğrencinin hayatı bu yeni seçimle değişecek.

Reklam

Üniversite tercihleri zamanı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından açıklandı. Kontenjan bilgisi veren Aygün, Vakıf üniversiteleri ve devlet üniversitelerine alınacak öğrenci sayısının belirtti.

Üniversite Tercihleri Ne Zaman?

2021 yılı YKS -Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu kapsamında üniversite tercihleri 5-13 Ağustos arasında yapılacak. Üniversite tercihleri detaylarında ÖSYM takvimi dikkate alınıyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ais.osym.gov.tr üzerinden işlemleri tamamlayabilecek.

YKS Üniversite Tercihleri Uygulaması

Yerleştirme aşamasına geçen adaylar mezun oldukları okulları da dikkate alarak puanlara göre tercihlerini sürdürecek. Kılavuz doğrultusunda yapılması gereken tercihlerde özellikle tablolardaki kodlamalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelik sırası belirlenirken mutlaka rehber öğretmenler eşliğinde değerlendirme yapılması öneriliyor.

• Ön lisans programlarında 150 ve üzeri puan alanlar Tablo 3’ten seçim yapabilecektir.
• AYT-YDT’de ilgili puan türü için 180 ve daha fazla puan alanlar Tablo 4’ten seçim yapabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

Tercih yapmak isteyen adayların iki tablodan en uygun seçimlerini oluşturmaları gerekmektedir. Bir aday tüm tercihleri doldurmak zorunda değildir. Gösterilecek olan tercihler geçerliliği olan seçimlerdir. Bu yazılanlar haricindeki seçimler geçerli olmayacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na giren aday sayısı 2,5 milyondu. YKS sonuç bilgileri kapsamında puan sıralaması ile belirlenen bir yerleşim süreci olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam
Reklam
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
*