Reklam

Sözleşmeli Personelin Youtube Üzerinden Gelir Elde Etme

Memur veya sözleşmeli personelin Youtube üzerinden yaparak gelir elde edebilir? Bu yazımızı sizler için ele alıyoruz.

Reklam

Sözleşmeli personeli youtube üzerinden gelir elde edebilir mi? Yayıncı ile Youtube arasında sözleşmeye dayalı olarak gelir elde edilebilir. Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslara göre personelin dışarıda kazanç getiren iş yapması yasaklanmıştır. Ancak kazanç getirici faaliyetin kapsamı tam olarak belirlenmemiştir. Bu noktada kazanç getirici faaliyetler konusunda detaylı araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Personelin memuriyet dışında yapabilecekleri konular açıkça belirtilmiştir. Buna göre personeller ticaret ve sanayi görevlerinde bulunmaz. Memurların üyesi oldukları yapı kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını kapsamamaktadır. Aile içerisinde yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içerisinde bildirmeleri gerekir.

Reklam

Youtube Üzerinden Telif Hakkı Kazanılabilir Mi?

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre personel telif ücreti alabilir. Herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade edilen eserler üzerinde mali haklar kullanılabilir. Kamu görevlilerinin telif ücreti kazancı elde ettikleri faaliyetlerin arasında yazarlık bulunuyor. Bununla beraber müzik, radyo ve televizyon programlarına konuk olarakta katılabiliyor.

Youtube yurt dışı kökenli sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Memur veya sözleşmeli personeli Youtube üzerinden yayın yaparak para kazanabilir. İnternet üzerinde yapılan sözleşmeye dayalı olarak gelir elde edebilir. Bu elde edilen gelir 5846 sayılı Kanun kapsamında telif ücreti olarak kabul edilebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam
Reklam
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*