Sözleşmeli Personelin Youtube Sayfası Üzerinden Gelir Elde Etme Hakkı

Memur veya sözleşmeli personelin Youtube üzerinden yaparak gelir elde edebilir? Bu yazımızı sizler için ele alıyoruz.

Sözleşmeli personeli youtube üzerinden gelir elde edebilir mi? Yayıncı ile Youtube arasında sözleşmeye dayalı olarak gelir elde edilebilir. Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslara göre personelin dışarıda kazanç getiren iş yapması yasaklanmıştır. Ancak kazanç getirici faaliyetin kapsamı tam olarak belirlenmemiştir. Bu noktada kazanç getirici faaliyetler konusunda detaylı araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Personelin memuriyet dışında yapabilecekleri konular açıkça belirtilmiştir. Buna göre personeller ticaret ve sanayi görevlerinde bulunmaz. Memurların üyesi oldukları yapı kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını kapsamamaktadır. Aile içerisinde yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içerisinde bildirmeleri gerekir.

Youtube Üzerinden Telif Hakkı Kazanılabilir Mi?

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre personel telif ücreti alabilir. Herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade edilen eserler üzerinde mali haklar kullanılabilir. Kamu görevlilerinin telif ücreti kazancı elde ettikleri faaliyetlerin arasında yazarlık bulunuyor. Bununla beraber müzik, radyo ve televizyon programlarına konuk olarakta katılabiliyor.

Youtube yurt dışı kökenli sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Memur veya sözleşmeli personeli Youtube üzerinden yayın yaparak para kazanabilir. İnternet üzerinde yapılan sözleşmeye dayalı olarak gelir elde edebilir. Bu elde edilen gelir 5846 sayılı Kanun kapsamında telif ücreti olarak kabul edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.