Rüzgar Tribünleri Ekonomiye Katkıda Bulunuyor

Uzmanlara göre her yeni kurulan rüzgar tribünleri milyonlarca lira ekonomiye katkı sunuyor. Enerji kaynağının önemine vurgu yapan uzmanlar bu konuya daha fazla yönenilmesi gerektiğini vurguluyor.

Rüzgar enerjisi, Avrupa kıtasında elektrik ihtiyacının yüzde 16’sını karşılıyor. ülkemizde ise bu oran yüzde 9’a denk geliyor. Temiz bir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi aynı zamanda Avrupa Birliği’nde binlerce kişiye istihdam sunuyor. Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, rüzgar tribünlerinin ekonomik katkıya vurgu yaptı. Yayınlanan raporlara göre göre rüzgar enerjisi AB devletlerine milyarlarca avro katkı sunuyor.

Rüzgar Enerjisine Olan İlgi Her Geçen Gün Artıyor

Son zamanlarda yenilenebilir enerjiye olan ilgi artıyor. Pek çok devletin ekonomi, enerji ve iklim planlarını öne çıkardığını belirten Aydın, rüzgâr enerjisinin geleceğin en önemli yatırımlarından biri olduğunu aktardı. İlk olarak rüzgâr enerjisi yatırımlarının artırılması gerektiğini belirten Aydın, rüzgardan maksimum verimliliğin sağlanması için teknolojiden yararlanılmanın önemini aktardı.

Kurulan yeni rüzgar enerjisi santrallerin, sektörde yeni iş olanaklarının da önünü açacağını aktaran Aydın yerli enerji arzına da doğrudan katkı sunduğunu belirtti. Bu uygulama ile enerji ithalatında dışa bağımlılıkla mücadele edileceğini belirten Aydın Türkiye’nin 2023 hedeflerinde anahtar rolü olacağını aktardı. Rüzgar enerjisi Türkiye’nin büyük bir güç olması ileride yeni fırsatları bizlere sunabilir. Rüzgar enerjisi ile beraber ek istihdam ile beraber GSYİH hedeflerinin de yukarıya çıkması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.