Reklam

Resmi Gazetede Yayınlandı IBAN’a Yeni Düzenleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenecek ve 26 karakterden oluşmaya devam edecek. Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre Banka Kodu ibaresi Ödeme Hizmet sağlayıcı olarak değiştirildi.

Reklam

IBAN Sistemine Düzenleme

Resmi Gazetede bu gün yayımlanan IBAN numaralarına dair yeni düzenlemeler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenecek.

IBAN 26 Karakterden Oluşmaya Devam Edecek

Reklam

IBAN kodları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenecek ve 26 karakterden oluşmaya devam edecek. Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre Banka Kodu ibaresi Ödeme Hizmet sağlayıcı olarak değiştirildi. Bankalar haricinde ödeme hizmeti sağlayıcıları da para transferlerini müşteri hesapları için IBAN oluşturabilecek. IBAN oluşturulması 6493 Sayılı Kanun Kapsamında müşteri hesapları için katılımcı olarak bulundukları ödeme sisteminde sistem kurallarında aksine hüküm olmadığı taktirde zorunlu olmayacak.

Advertisement. Scroll to continue reading.

IBAN Doğrulama Zorunlu

IBAN oluşturulan ödeme hizmet sağlayıcıları yazılı ve elektronik olarak transfere konu hesaplara müşterileri için oluşturulan hesaplarda IBAN göstermesi zorunlu olacak. Para transferlerinde alıcı hesap IBAN numarası para transferinde doğrulanması zorunlu olacak.

IBAN Nedir?

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.

Genel olarak bütün vatandaşların kullandığı IBAN(International Bank Account Number) Avrupa Birliği Düzenlemeleri kapsamındaki ülkeler arasındaki para transferini hızlı ve transfer maliyetlerinin minimuma indirilebilmesi için geliştirilmiştir. IBAN sayesinde banka ve kuruluşlar atasındaki transferlerde yaşanan hata ve gecikmeler en az seviyeye iner. IBAN uluslar arası banka hesap numarasıdır.

Reklam
Reklam
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*