Reklam

Normalleşme Sonrası İşçilerin Sorunları

Pandemi sürecinde kapanmalar yaşandı. Şimdi ise normalleşme işe açılmalar başladı. Peki, açılmalar ile işçilerin sorunları ne?

Reklam

Normalleşme sonrası işçi sorunları neler? Yapılan araştırmalara göre 3 önemli büyük sorun işçilerin peşini bırakmıyor. Pandemide ücretsiz izin sona erdikten sonra üç tip hukuksuzluk ilk olarak göze çarpıyor. İşte bu hukuksuz yöntemler işçilerin hayatlarını zorlaştırmaya devam ediyor.

İstifaya Zorlandılar…

Reklam

İşçilerin işten çıkarılma yasağının öncesinden istifaya zorlandıkları biliniyor. Belki de dönemin en yoğun istifa alınan süreci oldu. Ancak bunun dışında işçi çıkarma yasaklarının kalkmasından sonra da işlerinden edilen çok sayıda işçi var. İşçilerin en büyük sorunu istifaya zorlanan işçiler olması ve sebep göstermeden işten çıkarılmalıdır.

İşçinin Rızası Yok!

İş hukuku hem işvereni hem de işçiyi gözetir. Bunun için de her zaman karşılıklı rıza aranır. Ancak yapılan araştırmalara göre hiçbir şekilde işçilerin rızası alınmadan ücretsiz izin sorunu yaşandı. Ücretsiz izne çıkarılan işçiler, bu süreçte haklarını alamıyor, rıza aranmıyor sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kıdem Kaybettiler…

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yaşanan bu süreçte aynı zamanda istifaya zorlanmalarından kaynaklanan, kıdem tazminatının kaybedilmesi sorunu da yaşandı. Ne yazık ki işçilere hakları verilmeden, bu süreçte işlerinden olmaları söz konusu oldu. Kıdem tazminatından ve haklarından vazgeçmeye zorlandılar. İşçilerin pandemi mücadelesi bir süre daha devam edecek gibi duruyor. Açılan davaların sayısının da arttığı biliniyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam
Reklam
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*