Joker İşçiye Kadro Verildi!

Joker işçi, izin – askerlik, istirahat gibi nedenler ile çalışmayan kişilerin yerine çalışa işçidir. Kadrosuz olarak çalıştırılır.

Joker işçiye kadro ile KDK tarafından haklı bulunan gerekçe ile işçinin kadro almasını sağladı. Kamu Denetçiliği Kurumu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden taşeron firma üzerinden joker işçi olarak çalışan ve sürekli kadroya geçmek için açtığı davayı kazanmasına rağmen kadroya geçirilmeyen işçiyi haklı bularak kadroya geçirdi.

KDK’nın kararına göre, izin – istirahat – askerlik gibi durumlarda çalıştırılarak işçiler için idarelerde yerine hizmetleri aksatmamak üzere bulunan joker işçi olarak görev alan kişinin, sürekli işçi kadrosuna geçmesini uygun buldu.

İşçinin Talebi

İşçinin talebi, taşeron işçilerin 4 Aralık 2017’den itibaren kadroya geçirilmesine ilişkin düzenleme kapsamında olmadığı, anılan tarihte çalışmadığı gerekçesi ile reddedildi. Ancak davayı kazandı. Bu karara karşı dava açan işçi, direkt olarak kararın kesinlemesinin ardından tekrar kurumuna başvuru yapmasına rağmen talebi dikkate alınması.

İşçinin kadroya alınması ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İL Müdürlüğü’nde sürekli işçi kadrosuna alınıp işe başlatılması ile son buldu. KDK’ye şikayette bulunan işçi, tavsiye kararı ile mağdur edilmeyen kadroya geçirildi.

Joker işçinin kadroya geçmesi tüm bu dava sürecinin tamamlanması ile oldu. Uzun bir yolculuk olduğundan, işçinin bu süreçteki haklarının da tazmin edilmesi şeklinde karar verildi. Yasal mevzuatın uygulanması sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.