Reklam

İŞKUR Toplum Yararına Programı İle İşsizlere Umut Oluyor

İŞKUR tarafından başlatılan Toplum yararına Program (TYP) ile özellikle İşsizliğin yoğun olduğu bölgelerde uygulanmaktadır.Türkiye'de bütün şehirlerde farklı alanlarda çalışmak suretiyle geçici istihdam yaratıyor.

Reklam

İŞKUR Toplum Yararına Program İle İşsizlere Umut Oluyor

Toplum Yararına Program İŞKUR tarafından hayata geçirilerek Ülkemizde işsizlik ile mücadele kapsamında işsiz vatandaşlara kısa sürelide olsa iş olanağı yaratıyor. Türkiye’de bütün şehirlerde farklı alanlarda çalışmak suretiyle geçici istihdam yaratıyor.

Toplum Yararına Program (TYP)

İŞKUR tarafından başlatılan Toplum yararına Program (TYP) ile özellikle İşsizliğin yoğun olduğu bölgelerde uygulanmaktadır. TYP ile İŞKUR bazen yüklenici bazen ise doğrudan programda yer almaktadır. Geliştirilen bu program kapsamında uzun süreli işsizliğin olduğu dönem ve yerlerde işsizlere çalışma alışkanlığı ve disiplin kazanmaları ve işsiz oldukları dönemlerde gelir elde etme imkanı sağlanıyor.

İŞKUR TYP Kimler Başvuru Yapabilir

18 Yaşını tamamlamış olmak, Emekli veya Malul herhangi bir aylık almıyor olmak, Programda çalışacak ve gelir elde edecek kişinin hane gelirinin 1.5 katını aşmaması gerekiyor, Açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç olacak şekilde örgün programlarda öğrenci olmamak, İŞKUR Kaydının olması gerekmektedir.

İŞKUR TYP programına Seçilme Nasıl Oluyor?

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

TYP Kapsamında yapılan başvuruların yoğunluğu 3 ayrı seçenek şeklinde adaylar arasından seçim yapılıyor. Eşit ve dengeli bir seçim yapılması amacıyla İŞKUR üzerinden; 1) Noter Kurası 2) Listeleme ve 3) %80 Noter Kurası ile %20 liste tekniği olacak şekilde adaylar arasından seçim yapılıyor.

Reklam
Reklam

TYP Program Süresi ve Maaşı Ne Kadar?

Advertisement. Scroll to continue reading.

İŞKUR üzerinden yürütülen program kapsamında geçici süreli olarak uygulanan bu yönteme seçilen adaylar 9 aylık bir süreçte çeşitli kurumlarda görevlendirilebiliyorlar ayrıca TYP programına katıldığınızda İŞKUR tarafından asgari ücret üzerinden 9 ay boyunca ücretli programda katılabiliniz.

Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*