İşçi Makiniste Sürgün!

TCDD çalışanları arasında 2 bine yakın işçi makinist mağdur ediliyor. Skala konusu, 900 makinistin mağdur olmasına yol açıyor.

TCDD makinistleri mağdur! Peki, neden? Fazla mesai ve diğer ücret alacakları konusu üzerinden iki bin işçi makinistin mağdur edildiği söylenmişti. İşçi makinistlerin geriye dönüş 5 yıllık hak gaspının olduğu açıklandı. Kişi başına yaklaşık olarak 100.000 TL ile 120.000 TL civarında bir ödeme yapılması gerektiği biliniyor. Türkiye’nin birçok ilinde bu hak mücadelesini veren makinistler açtıkları davalar sonucunda sürgün ediliyor.

Hakkını isteyen makinistler dava açıyor

Davasından vazgeçmeyen işçiler aynı zamanda tehdit ediliyor. Sadece sürülmek ile kalmayan işçiler, aynı zamanda yapılanların büyük adaletsizlik olduğunu söylediğinde, hakkını aradığında tehdit ediliyor. Mağdur TCDD makinistleri davaları sonuçlanmadan, sürgün yiyor.

Çakırözer, işçi makinistlerin her zaman yanında olduğunu söyledi. Hak mücadeleleri için destekçi olacaklarını da bildirdi. ‘‘TCDD bürokratları daha önce de defalarca kurum içi sürgünlerle, liyakatsiz atamalarla anılmıştı. Biz bunları unutamayız. Öte yandan Pamukova’da, Çorlu’da, Ankara’da meydana gelen tren kazaları sonrasında hiçbir sorumluluk üstlenmeyenler şimdi işçilerin hak mücadelesi söz konusu oluğunda aslan kesiliyor.

TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş yetkilileri hak mücadelesi veren işçilerle uğraşacağına, güvenli bir demiryolu işletmeciliğini gerçekleştirecek çözümler üretmeye odaklanmalıdır’’ diyerek son sözünü söyledi. TCDD işçileri davalarını sürdürmeye devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.