Reklam

İşçi Çıkarma Yasağı Kalktı Kaç Kişi İşten Çıkarıldı

Pendemi önlemleri kapsamında işçi çıkarma yasağı getirilmişti. Normalleşme kapsamında yasak kaldırıldı.

Reklam

İşçi çıkarma yasağı kaldırıldıktan sonra kaç kişi işten çıkarıldı? Yasaklar devam ederken işçilerin çalışmalarına son veremeyen kurumlar, yasak kalkıktan sonra giderlerini azaltmak için işçi çıkarma yoluna gitti.

Yaşanan sonuç ise ne yazık ki üzücü. İşten çıkarmalar başladı ve yıllarda uzayan işe geri iade davaları da devam etmekte. İşçi temsilcileri bu hususta arabuluculuğun da kaldırılmasını istiyor. Mutlaka hak kaybı yaşadıklarını söyleyen işçi temsilcileri, bir an önce yaşanan sorunların giderilmesini istiyor.

Reklam

2.2 Milyon İşçi İşten Çıkarılma Tehlikesi ile Karşı Karşıya!

Sendikalar işçi çıkarma yasağının pandemi süreci botunca koşulsuz devam etmesi gerektiğini savunuyordu. Bir yandan ekonomik sıkıntılar sebebi ile işçi çıkarmak isteyen işveren, yasaklanan bu durum karşısında eli kolu bağlanmış bekliyordu.

İşçi çıkarma yasağının kaldırılması ile binlerce kişinin işten çıkarıldığı tahmin ediliyor. Süreç boyunca aynı zamanda istifaya zorlanan işçiler, büyük mobinglerin etkisi altında kaldı.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

İşçileri çok daha zor bir süreç bekliyor…

Advertisement. Scroll to continue reading.

Her şeye rağmen direnerek işlerine devam eden işçiler olduğu biliniyor. Ancak kalkan yasak sonrasında, direkt olarak işlerine son verildiği de biliniyor. Yasağın kaldırılmasından sonra işçi çıkarmanın 3 4 kat arttığı da araştırma sonuçları arasında. İşçi çıkarma arttı mı sorusunun yanıtı, yasak sonrasında arttığı yönünde cevaplanır.

Reklam
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*