İran İşçi Hareketi Devam Ediyor!

İran’da petrol ve gaz işçileri eylemlerine devam ediyor. Farklı iş kolları tarafından yapılan grevde işçiler 32. Gününde!

İran işçi hareketi bir devrimin başlangıcı olarak görülüyor. İlk defa bu şekilde bir grev yapılıyor. İran’da petrol ve gaz işçilerinin başlattığı eylem, farklı kollara da yayılarak büyüyerek devam ediyor. 32. Gününde olan eylemde, İran’nın devriim sonraki sürecinde daha önce görülmemiş olan bir eylem yaşanmaya devam ediyor. Direnişin boyutu her gün daha da artıyor.

20 Haziran’dan Beri Grevdeler!

İlk grev 20 haziranda demir çelik fabrikasında kaynak yapan işçiler tarafından başlatılmıştı. Bu işçiler kaynak işçileri diyerek bir örgütlenme oldu. Geçen yıl da grev yapan ve o dönem taleplerinin bir kısmını almış olan işçiler, İran’da işçi grevi adı altında grevlerine devam ediyor.

İşçilerin talepleri;

• Ayda 24 iş günü ve 6 gün dinlenme yerine; 20 iş günü ve 10 gün dinlenme
• Ücretlerin ise her iş kategorisinde 8’den 17 milyona yükseltilmesi

İşçilerin eylemlerinin bu taleplerin karşılanmasına kadar devam edeceği düşünülüyor. Uzun zamandan sonra ilk defa bu kadar uzun soluklu ve dirayetli bir grev yapılıyor. Farklı iş kollarına yayılan grev için görüşmeler devam ediyor. İran’da işçi grevleri taleplerin orta yollu bir şekilde karşılanması durumunda sonlandırılabilir. Bir süre daha işçilerin grevlerine devam etmesi beklenenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.