Reklam

İran İşçi Hareketi Devam Ediyor İşçilerin talepleri

İran’da petrol ve gaz işçileri eylemlerine devam ediyor. Farklı iş kolları tarafından yapılan grevde işçiler 32. Gününde!

Reklam

İran işçi hareketi bir devrimin başlangıcı olarak görülüyor. İlk defa bu şekilde bir grev yapılıyor. İran’da petrol ve gaz işçilerinin başlattığı eylem, farklı kollara da yayılarak büyüyerek devam ediyor. 32. Gününde olan eylemde, İran’nın devriim sonraki sürecinde daha önce görülmemiş olan bir eylem yaşanmaya devam ediyor. Direnişin boyutu her gün daha da artıyor.

20 Haziran’dan Beri Grevdeler!

Reklam

İlk grev 20 haziranda demir çelik fabrikasında kaynak yapan işçiler tarafından başlatılmıştı. Bu işçiler kaynak işçileri diyerek bir örgütlenme oldu. Geçen yıl da grev yapan ve o dönem taleplerinin bir kısmını almış olan işçiler, İran’da işçi grevi adı altında grevlerine devam ediyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

İşçilerin talepleri;

• Ayda 24 iş günü ve 6 gün dinlenme yerine; 20 iş günü ve 10 gün dinlenme
• Ücretlerin ise her iş kategorisinde 8’den 17 milyona yükseltilmesi

İşçilerin eylemlerinin bu taleplerin karşılanmasına kadar devam edeceği düşünülüyor. Uzun zamandan sonra ilk defa bu kadar uzun soluklu ve dirayetli bir grev yapılıyor. Farklı iş kollarına yayılan grev için görüşmeler devam ediyor. İran’da işçi grevleri taleplerin orta yollu bir şekilde karşılanması durumunda sonlandırılabilir. Bir süre daha işçilerin grevlerine devam etmesi beklenenler arasında.

Reklam
Reklam
Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
*