İKM’lerde Yıpranma Payı Nasıl Uygulanır?

2007 yılında İnfaz ve Koruma Memurlarına yıpranma payı getirildi. Peki yıpranma payları nasıl uygulanır?

İnfaz Koruma Memuru yıpranma payı nasıl uygulanır? 1999 sonrası göreve başlayan memurlar için yıpranma payları yasayla hesaplanmıştır. 2008 yılından sonra ilk defa memurluğa başlayan kişilerin emeklilik ve malullük gibi durumlarda aylık bağlanırken 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanıyor.

2008 yılında başlayanlara ise 5434 kanun hükmüne bakılıyor. Aylık bağlanırken kişilerin çalışmış oldukları ve SGK primleri tamamen hesaplamaya katılıyor. Bu nedenle kişiler emeklilik hizmet sürelerini daha erken tamamlayabiliyor.

5510 sayılı kanuna göre yıpranma payları emeklilik yaş gruplarından indirilirken 3 yılı geçmemek üzere yarısı indirilir. Bu durumdan yararlanmak için işyeri ve işlerde en az 3600 gün çalışılması gerekir. Ceza infaz kurumlarında görev yapanlarda yıpranma paylarının verilmesi ilk kez 2017 yılında sağlandı.

İKM Hangi Koşullar Sağlanmalıdır?

• Emekli olmak için 60 yaşı doldurmanız gerekir.
• 25 hizmet yılınızı tamamlamalısınız.

Yıpranma payınızın tamamı hizmet sürenize eklenecektir. Fakat görevinize devam ettiğiniz sürece kazanmış olduğunuz yıpranma paylarının azami olarak üç yılı ise emeklilik yaşınızdan indirilecektir. Bunun durumun ortaya çıkabilmesi için 3600 gün yıpranma hakkı tanınan görevlerde bulunmanız gerekir.

Bu koşullarda emeklilik için 57 yaş grubuna dahil olabilirsiniz. Yıpranma payları toplamında da üç yılı geçmemek üzere ½’si indirilir. Sizde infaz koruma memuru yıpranma payını karşılıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.