Reklam

EYT Son Gelişmeler Nelerdir 5 Formül Masada

EYT'de bugünkü son durum emeklilikte yaş şartına takılanların gündeminde yer almaya devam ediyor.

Reklam

EYT Son Gelişmeler Nelerdir? 5 Formül Masada EYT de Son gelişmeler Nelerdir? 

EYT Son Gelişmeler Nelerdir? EYT NEDİR?

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

EYT NEDİR, KİMLER EYT’Lİ SAYILIYOR?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının yanı sıra bir de yaş şartı getirildi. EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olmak gerekiyor

EYT Son Gelişmeler Nelerdir ?EYT de Son gelişmeler Nelerdir? 

EYT de Son gelişmeler Nelerdir 5 Formül Masada  

EYT için 5 formül masada! EYT ne zaman çıkacak? EYT ile emeklilik nasıl olacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) ilişkin yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor! Milyonlarca EYT’linin gözü kulağı hükümetten gelecek açıklamalara çevrilirken federasyon ve platform temsilcilerinden oluşan bir heyetin geçen çarşamba günü TBMM’de AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay ile görüşmesi, EYT müjdesi bekleyenleri heyecanlandırdı. EYT’ler için pek çok formül gündemde. EYT sorununun çözümü için 2022 yılı işaret edilirken EYT’lilere emekliliğin yolunu açacak 5 formül üzerinde duruluyor. Peki, EYT ne zaman çıkacak? EYT ile emeklilik nasıl olacak? EYT için 5 formül ne? Kısmi emeklilik nedir? EYT’de emeklilik şartları ne olacak? Kesintili emeklilik nedir? Prim tamamlama nasıl olacak? İşte EYT ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları veriyoruz.

1-KISMİ EMEKLİLİK SEÇENEĞİ NEDİR?

Masadaki ilk seçenek ‘kısmi emeklilik’ formülü. Buna göre, 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 10 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyor. Bu kapsamda 3.600 günü tamamlayanlar kadınsa 50, erkekse 55 yaşını da doldurmak şartıyla emekli olabiliyor.

2- SİGORTA SÜRESİ FORMÜLÜ NASIL OLACAK?

ikinci seçenekte ise 1999 öncesindeki emeklilik şartları masaya geliyor. Buna göre de kadınlarda 7.200 gün, erkeklerde 9 bin gün sigortalılık süresini tamamlayanların, yaş şartına bakılmadan emekli olması mümkün hâle geliyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

3-KESİNTİLİ EMEKLİLİK YOLU NEDİR?

Üçüncü durumda ise sigortalıya emeklilik için ‘kesinti’ seçeneği sunuluyor. Çalışan kişi kabul ederse, emeklilik için kalan yılları kadar her yıl için belli oranda kesinti yapılıyor. Diğer yandan, bu seçenekte sabit kesinti oranının da önceden devlet tarafından belirlenmesi gerekiyor. Örneğin; yıllık kesinti oranı yüzde 3 olarak belirlendiğinde emeklilik için 3 yılı kalmış birinden yüzde 9 kesinti yapılıyor. Bu kesintiyi kabul eden kişi, daha az maaşla daha erken emekli olabiliyor.

Reklam

4-GEÇİCİ KESİNTİLİ ALTERNATİF NEDİR?

EYT’liler için uygulanabileceği tartışılan modellerden biri de ‘kesintili emeklilik’ formülüne benziyor. Bu seçenekte ise yine belirlenen oranda kalan yıllar için kesinti uygulanarak çalışan kişi emekli edilirken, kanunda belirlenen normal emeklilik yaşı tamamlandığında, daha önce uygulanmaya başlanan kesintiye son veriliyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

5-PRİM TAMAMLAMA MODELİ NEDİR?

EYT dosyasındaki bir diğer formül ise ‘prim tamamlama’ olarak öne çıkıyor. Bu formüle göre, 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için, ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5.000 ile 5.975 prim günü isteniyor. Bunu tamamlayanların yaşı dikkate alınmazken, böylece emeklilik imkânı doğuyor 

Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

https://www.csgb.gov.tr/ 

Reklam

WEB SİTEMİZDEKİ TÜM GÜNDEM BÜLTENİNE BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*