Reklam

Enflasyon Beklenti Tahminleri Yukarı Yönlü Artış Yapıldı

Merkez Bankası Başkanı Şahap KAVCIOĞLU 2021 Yılı Yılsonu Enflasyon Tahminlerini 12,2 den 14,1 Seviyesine Yükseltti.2022 Yılı Yılsonu Enflasyon Tahmini ise %7,8 Olarak açıkladı

Reklam

Enflasyon Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Merkez Bankası Başkanı Şahap KAVCIOĞLU 2021 Yılı 3. enflasyon raporunu açıkladı Kavcıoğlu; “Takip ettiğimiz yüksek frekanslı veriler, ikinci çeyrekte büyümenin baz etkisiyle oldukça yüksek oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor.” dedi.

Reklam

Enflasyon Tahmini Yükseldi

Başkan Kavcıoğlu yaptı açıklama ile Merkez Bankası 2021 yıl sonu için daha önce açıkladıkları enflasyon tahmini olan %12.2 Enflasyon oranını arttırarak %14.1 olarak artış yönünde değişiklik yapıldı. Enflasyona dair açıklamalarına devam eden Kavcıoğlu 2022 Enflasyonunun yılsonu beklenti oranında da artış yapılarak 2022 yılı önceki enflasyon tahmini %7.5 den %7.8 olarak yukarı yönlü artış olacak şekilde gerçekleşmesini tahmin ettiklerini açıkladı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Enflasyonu Artan Talepler Olumsuz Etkiledi

Kur ve artan talepler emtia fiyatları enflasyonu olumsuz etkileyerek enflasyonun yukarı yönlü artış yaşanmasına sebep oldu. Dünya üzerinde devam eden arz kısıtları .üretim ve taşıma maliyetleri üretici fiyatlarının artmasına neden oldu. Enflasyon ile para politikası uygulamalarıyla tek başına yeterli mücadele yapılamayacağı belli oldu. Uygun bir parasal ve mali duruş yanında, Enflasyon ile mücadele için enflasyondaki düşüşü zorlaştıran sorunlar ile ilgilide önlemler alınması gerekliliğini görüyoruz.2. çeyrekte piyasa katılımcı enflasyon beklentilerinin arttığını görüyoruz. Fiyatlamalar açısından kurumlar arası eşgüdümün önemini görüyoruz diyerek piyasalar mesaj verdi.

Reklam
Reklam
Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*