Reklam

Dünya Bankası İklim Değişikliği Eylem Planı’nı Yayınladı

Dünya Bankası'nın yeni planı açıklandı. Uzmanlar bu planın fosil yakıt finansmanına herhangi bir somut kısıtlama getirmediğini düşünüyor.

Reklam

Dünya Bankası İklim Değişikliği Dünya Bankası, 2021-2025 yıllarında iklim değişikliği konusunda eylem planlarını açıkladı. Yapılan açıklama sonrasında uzmanlar ikiye bölündü. Planların bankanın söylemleriyle uyuşmadığı aktarıldı. 2021 yılının sonunda tüm fosil yakıt projelerini yatırım listesinden çıkaran Avrupa Yatırım Bankası’nın aksine Dünya Bankası’nın hiçbir somut kısıtlama getirmediği açıklandı. Yeni eylem planına göre bu eylemler hiçbir adımın atılmadığını gösteriyor.

Dünya Bankasının Yeni Hedeflere Ulaşması Gerekiyor

Reklam

İklim değişikliğiyle mücadelenin acil bir konu olduğunu belirten uzmanlar tüm alanlarda köklü bir değişimin olmasını gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar bu değişimden finans sektörünün de etkilenmesi gerektiğini düşünüyor. Uluslararası finansın Türkiye gibi tasarruf açığı olan ülkelerde daha öne çıktığını belirten uzmanlar yatırımların buna göre şekillenmesi gerektiğini belirtiyor. Dünya Bankası’nın da çok daha tutarlı önlemler almasını bekleyen uzmanlar eylem planının değiştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.

Dünya Bankası Grubu’nun fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılması gerektiğini düşünmesi ileride büyük sorunlara neden olabilir. Paris Anlaşması’nın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini düşünen uzmanlar Dünya bankasının açıkladığı planların adaletsiz olduğunu açıklıyor. İklim Değişikliği Eylem Planı, enerji fiyatlarının da yüksek olmasına neden oluyor. Uzmanlara göre yeni eylem planı fosil yakıt kullanımının riskleriyle karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor. Bu tepkiler karşısında Dünya Bankası’nın ne gibi bir yanıt vereceği merakla bekleniyor.

Reklam
Reklam
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*