Reklam

Deniz Taşımacılığında Karbon Fiyatı Uygulamasına Destek Geliyor

Deniz Çevresini Koruma Komitesi, karbon emisyonlarını düşürmek için karbon fiyatlandırmasını destekleyeceğini açıkladı. Bu destek sonrasında deniz ulaşımında karbon salınımının düşürülmesi planlanıyor.

Reklam

Uluslararası Denizcilik Örgütü 10-17 Haziran uzaktan konferans yöntemiyle oturum gerçekleştirdi. Yapılan toplantı sonrasında, deniz taşımacılığı kaynaklı karbon emisyon oranlarını azaltmayı hedefleyen alternatif yakıtların destekleneceği açıklandı. Denizcilik sektörü teklif edilen 100 dolar/mt küresel karbon fiyatı bir çok ülkenin desteğini aldı. Dünyanın en büyük taşımacılık firmaları arasında yer alan Maersk, sıfır karbonlu yakıtlara geçeceğini bildirdi. Büyük şirketlerde bu uygulamayı açıkça destekliyor. Marshall Adaları ve Solomon Adaları tarafından verilen karbon fiyatı teklifi, Ekim ayında görüşülecek.

Yeni Plana Ne Zaman Uyulacak?

Deniz Çevresini Koruma Komitesi toplantısında, uzun zamandır ertelenen, alternatif yakıtların nasıl kullanılacağını Eylül ayında ele alınacağı düşünülüyor. Uzmanlarda alternatif yakıtların öneminden bahsediyor.

Reklam

Denizcilik taşımacılığı yılda 1 milyar ton CO2 emisyonuna sebep oluyor. Uzmanlar, deniz taşımacılığı sektörünün bu adımda geç kaldığını belirtiyor. Bu nedenle önlem alınmadığı emisyon oranlarının da yükseleceğini belirtiyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Önümüzdeki dönemde emisyon oranları konusunda bir çok yeni karar bizleri bekliyor olacak. Uzmanlar kısa vadeli önlemlerin yetersiz kaldığını belirtiyor. Gelecek için alınacak önlemlerin çok daha etkili olacağını belirten yetkililer deniz taşımacılığı emisyonlarını gerekli ölçeğe getirmenin önemli olduğunu vurguluyor. İklim felaketini önlemek için Paris Anlaşmasında açıklanan sıcaklık hedeflerini karşılanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar IMO toplantılarının önemli olduğunu belirtti. Üye devletlerin deniz taşımacılığında iklim etkilerini azaltmaya dair somut adımlar atması bekleniyor.

Reklam
Reklam
Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*