Çin Emisyon Ticaret Sistemi Planına Başlıyor

Çin emisyon ticaret sistemi planları konusunda tüm detayları Temmuz ayında açıklayacağını bildirdi.

Çin Çevre Bakanlığı ETS planını bu ay içerisinde başlatmayı planladığını bildirdi. Paylaşılanlara göre uzun zamandır beklenen bu uygulama sürekli olarak erteleniyordu. Hazırlık çalışmalarının tamamlandığını açıklayan yetkililer ilk ticaretin ne zaman yapılacağı konusunda kesin bir tarih bildirmedi. ETS’nin ilk aşamasının binlerce enerji santralini kapsıyor. Bu plan dahilinde zaman içerisinde çimento, çelik ve alüminyum gibi farklı sektörlerde eklenecek.

Ulusal ETS verileri raporlandıktan ve doğrulandıktan sonra plan hayata geçiriliyor. Yapılan açıklamaya göre diğer karbon borsaları gibi, Çin’in ETS’si üzerinden katılımcı firmalara kendi uyum amaçları için emisyon izinleri verilecek. Konuyla ilgili olarak tüm detayları Cuma günü gerçekleştirilecek törende açıklanması düşünülüyor. Çin’in ETS planlarının hacim bazında dünyadaki en büyük karbon piyasası olması bekleniyor.

Süreç Nasıl Başladı?

Çin’de geçerli bir ticaret planının kurulacağını 2015 yılında Paris İklim Anlaşması’nın imzalanmasından önce açıklamıştı. Planın açıklandığı 2017 yılında herhangi bir adım atılmamıştı. Çin, geçtiğimiz yılda ise 406 milyon ton sera gazı için yerel pilot borsa kurmuştu. Bu borsa planından sonra çalışmalar hız kazanmıştı. 2022 yılında yapılan açıklama sonrasında düşünülen planın tüm detayları ile artık hayata geçirilmesi planlanıyor. Herkes yapılacak açıklamayı merakla bekliyor.

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*