Reklam

Bütün Çalışanları İlgilendiriyor Yargıtay’dan Yıllık İzin Kararı

İş sözleşmesinde Cumartesi ve Pazar günlerinin hafta tatili olarak belirtildiği sözleşmelerde 7 günlük izin kullanan işçilerden 5 gün yıllık izin süresi düşülecek ve hafta tatili belirtmesi olan sözleşmelerde uygulanacak.

Reklam

Yargıtay’dan Yıllık İzin Kararı

Yargıtay verdiği karar ile Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yıllık izin konusundaki karmaşıklığa son noktayı koydu. İşçi statüsünde çalışan personellerin 1 hafta izin kullandıklarında izin sürelerinden kaç gün düşüleceği konusunda kararını verdi.

Cumartesi Yıllık İzinden Düşülecek

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

İş sözleşmesinde Cumartesi ve Pazar günlerinin hafta tatili olarak belirtildiği sözleşmelerde 7 günlük izin kullanan işçilerden 5 gün yıllık izin süresi düşülecek ve hafta tatili belirtmesi olan sözleşmelerde uygulanacak. Fiilen haftada 5 gün çalışan ancak iş sözleşmesinde hiç bir hüküm bulunmayan bireysel veya toplu iş sözleşmelerinde çalışanların 7 günlük izin kullandığı durumlarda pazar günü hafta tatili sayılacak ve çalışanın izin süresinden 6 gün süre düşülecek bu durumda cumartesi günü hafta tatili olarak kabul edilmeyecek ve yıllık izin süresine dahil edilecektir.

Yargıtay Son Noktayı Koydu

Yargıtay’ın verdiği kararda Cumartesi gününün iş günü olduğu sözleşme tatil günü olarak cumartesi gününün çalışanın yıllık izin süresine eklenmeyeceğine Cumartesi günleri sözleşme tatil günü olarak işçi çalışmadığı taktirde yıllık ücretli izin süresine ilişkin hafta tatili olarak değerlendirilemeyeceğini hatırlatılan kararda aksine bir hüküm olmadığı taktirde cumartesi gününün yıllık izinden düşüleceği ve pazar günü ise hafta tatili kabul edileceği vurgulanmıştır. Bu durumda 7 gün izin kullanan bir işçi yıllık izin süresinden 6 gün düşülecektir.

Reklam
Reklam
Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*