Reklam

Artık Ehliyet Kimliğin İçinde! Dikkat Süresi Var!

Eylül 2020'de yapılan düzenlemeyle sürücü ehliyetleri vatandaşın kimlik kartına entegre edilerek kullanılacak.

Reklam

Artık Ehliyet Kimliğin İçinde! Dikkat Süresi Var!

İçişleri Bakanlığının yaptığı ve 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren düzenlemeyle kimlik belgeleri ve ehliyetler çipli hale getirilmişti. Eylül 2020’de yapılan düzenlemeyle sürücü ehliyetleri vatandaşın kimlik kartına entegre edilerek kullanılacak.

1.5 Milyon Vatandaşın Sürücü Ehliyeti Entegre Edildi

Reklam

Son 4 yılın verilerine göre toplam 65.4 milyon vatandaş çipli kimlik kartına kavuştu. Türkiye’de toplam ehliyet sayısının 30 milyon adet olduğu belirtilirken kimlik kartına entegre edilen ehliyet sayısı ise 1.5 milyon. Sonuç olarak 18.2 milyon vatandaş henüz çipli kimlik kartını ve 17.6 milyon vatandaş çipli sürücü belgesini almadı.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement. Scroll to continue reading.

2022 Yılının Sonuna Kadar Süre Tanındı

Sürücü Ehliyetinizi yenilemek için 2022 yılının sonuna kadar süreniz var. Çipli ehliyetleri alabilmek için öncelikle ‘randevu.nvi.gov.tr’ adresinden ya da Alo 199 numaralı iletişim merkezinden randevu almanız gerekiyor. Daha sonra randevunuza gitmeden önce ‘ivd.gib.gov.tr’ adresinden değişim ücretini yatırmalısınız. Randevuya giderken yanınızda; nüfus cüzdanı, Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ve ücreti yatırdığınız dekontu götürmelisiniz. Böylece çipli sürücü ehliyetiniz 1 ya da 2 iş gününde elinizde olacak.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.
Reklam
Reklam
Reklam

Anlık Tüm İş İlanlarına Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz.

iOS Android Huawei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam
*